سگ هاسکی

 درباره ی سگ هاسکی

سگ هاسکی

در سال ۱۹۰۹ میلادی سگ‌های هاسکی پا به آلاسکا گذاشتن و تا قبل از اون در سیبری زندگی می‌کردن. جالبه بدونید که هاسکی یک اسم کلی هست که به همه نژادهایی که به عنوان سگ سورتمه استفاده می‌شن گفته می‌شه.

به‌طور کلی میشه هاسکی‌ها رو به دو دسته تقسیم کرد:

هاسکی سیبرین
هاسکی آلاسکایی
با اینکه این روزخا سگ هاسکی به‌عنوان سگ دست آموز و خانگی در منازل دیده میشه اما محل اصلی زندگی سگ‌های هاسکی مناطق شمالی کره زمین هست.

اسکیموها از سگ هاسکی به‌عنوان وسیله حمل و نقل استفاده میکردن. زمانی که تب یافتن طلا در جهان داغ بود جستجوگران طلا هاسکی‌ها رو به آلاسکا بردن. از سال ۱۹۳۰ میلادی هاسکی‌ها وارد ارتش آمریکا شدن و از اونا در کارهای مهم استفاده شد!
ویژگی‌های ظاهری سگ‌های هاسکی
هاسکی سگ قدرتمندیه و همه طیف رنگ‌ها رو داره. اما بیشتر رنگ‌های سیاه و سفید، نارنجی و سفید، طوسی و سفید و قرمز و سفید بینشون رایجه. همونطور که قبلا گفتیم، دو نوع سگ هاسکی آلاسکایی و سیبرین وجود داره که تفاوتشون در اندازه‌، خصوصیات رفتاری و تا حدودی خطوط صورتشون هست.

آلاسکایی‌ها خطوط کمتری تو صورتشون دارن. چشم‌هاشون تیره‌ست و بیشترش هم به‌عنوان سگ گله و سگ سورتمه‌کش استفاده می‌شن. بیشتر هاسکی‌های آلاسکایی خاکستری و سفید هستن. نژاد هاسکی‌های سیبری اما چشم‌های آبی دارن. گاهی حتی چشم‌هاشون به دو رنگ در میاد. بین پنجه‌هاشون مو دارن که راه رفتنشون رو در برف آسون می‌کنه. این نژاد می‌تونه به راحتی دمای منفی ۶۰ درجه رو تحمل کنه و در آن زندگی کنه.

وزن سگ‌های هاسکی در نرها ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم و در ماده ها ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم هست. همچنین هاسکی‌های نر ۵۳تا ۶۰ سانتیمتر و هاسکی‌های ماده ۵۱ تا ۵۶ سانتیمتر ارتفاع دارن. این سگ‌ها حدود ۱۲ تا ۱۵ سال هم عمر می‌کنن.

ویژگی‌های رفتاری سگ‌های هاسکی

سگ‌های هاسکی بسیار آرام اما در عین حال بازیگوش و بسیار اجتماعی هستن. این سگ‌ها به اعضای خانواده‌ای که در اون