مضرات زردچوبه

عوارض احتمالی مصرف زردچوبه

مضرات زردچوبه

ممکن است برخی افراد دچار عوارض زرد چوبه شوند، به خصوص اگر بیش از حد و بدون تایید پزشک مصرف کنند پس با اگاهی کامل این ادویه پرخاصیت را به برنامه غذایی خود راه دهید ؛ ادامه این بخش به بررسی عوارض و مضررات زردچوبه اختصاص داده شده است.

مصرف زردچوبه

زرد چوبه چیست ؟
زردچوبه ادویه ای از گیاه همیشگی متعلق به خانواده زنجبیل با نام علمی کورکاما است . زرد چوبه رنگ زردی دارد که به عنوان بخشی از مواد آشپزی جایگاه ویژه ای دارد . دارای محتوای آنتی اکسیدان موثر و یک جز فعال بنام کورکامین است که با کاهش خطر سرطان، کاهش التهاب معده، و حتی پیش گیری از بیماری های مخرب عصبی مرتبط است. علاوه بر فواید بسیارآن ، عوارض زیادی دارد که فرد باید از آن آگاه باشد، به خصوص اگر آن را روزانه مقدار زیادی مصرف کنند.

عوارض زرد چوبه :

زمانی که بیش از حد زرد چوبه مصرف می کنید، و یا وقتی نسبت به این ادویه حساسیت دارید، می تواند به موارد زیر منجر شود:
حالت تهوع
خون ریزی زیاد
فشارخون پایین
مشکلات معده
مشکلات بارداری
سردرد
کمبود آهن
ناباروری
دیابت
خطرخون ریزی یکی از عوارض زردچوبه :
مواد تشکیل دهنده فعال در این ادویه باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شود که می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، یا آن هایی که مسن تر هستند ، پوست نازکی دارند خطرناک باشد و این یکی از بدترین اثرات زرد چوبه است.
زرچوبه باعث دل درد میشود:

از آنجا که برخی از پودر های زرد چوبه با محصولات پرکننده، مانند نشاسته کازاوا و یا آرد گندم درست می شوند، این امکان وجود دارد که افراد مبتلا به اختلالات گلوتنی و یا بیماری معده با این مکمل حساسیت دارند .
جراحی:
به خاطر ویژگی ضد لخته شدن خون زرد چوبه، استفاده از این مکمل یا چاشنی قبل از عمل جراحی عاقلانه نیست چون می تواند منجر به مشکلات و خونریزی شدید شود .

مشکلات کیسه صفرا:
اگر سنگ کیسه صفرا یا انسداد مجرای صفرا دارید، کار عاقلانه ی نیست که زرد چوبه بخورید، چون می تواند مساله را بدتر کند.

مضرات زردچوبه

فشار خون یکی از عوارض زردچوبه :
این ادویه فشار خون را کاهش می دهد و برای افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی خوب است .با این حال، زمانی که داروهای فشارخون مصرف می کنید، می تواند باعث افت خطرناکی در فشار خون شود.

عوارض زردچوبه در بارداری:

طبیعت محرک این ادویه می تواند موجب انقباضات رحمی شود که می تواند در ماه های اولیه بارداری خطرناک باشد، و همچنین می تواند زایمان را به تاخیر بیاندازد بنابراین بهتر است هنگام بارداری از این ادویه اجتناب کنید.
سنگ کلیه:
تقریبا 2 درصد زرد چوبه نمک جوهر ترشک است که در سطوح بالا می تواند به تشکیل سنگ کلیه کمک کند. اگر قبلا دچار مشکلات کلیوی شدید یا سابقه سنگ کلیه داشتید استفاده بیش از حد از این ادویه و یا مکمل می تواند این موضوع را بدتر کند

ناباروری با زردچوبه :
زرد چوبه می تواند منجر به کاهش تستوسترون و حرکت اسپرم شود و بارداری را دشوارتر کند.

واکنش های آلرژی با زردچوبه

التهاب و واکنش های آلرژی داخلی، هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف می شود ، ممکن است رخ دهد . مثل خارش پوست، قرمزی، تهوع، استفراغ، اسهال، نفخ، گرفتگی عضلانی .
کمبود آهن :
وقتی که بیش از حد زرد چوبه ( کورکامین ) در بدن است، ممکن است موجب جذب آهن در روده شود که منجر به کم خونی و عوارض جانبی ناخواسته می شود.

دیابت:
اگر دیابت داشته باشید، باید در مصرف این ادویه احتیاط کنید . برای بیماران دیابتی که می خواهند سطح گلوکز پایدار را حفظ کنند ، استفاده از مکمل ها با زرد چوبه می تواند بسیار خطرناک باشد.

مضرات زردچوبه

رفلاکس معده :
اگر در حال حاضر مبتلا به بیماری رفلاکس معده هستید ، مطالعات نشان داده اند مصرف این رنگ یا مکمل در مقادیر زیاد می تواند مشکل را بدتر کند.
هشدارها
قبل از استفاده از زرد چوبه ، مهم است احتیاط کنید ، یعنی خود را برای واکنش های آلرژیک تست کنید و با پزشک در مورد شرایط تتان صحبت کنید.

واکنش های آلرژی :برخی افراد ممکن است نسبت به زرد چوبه در مواد غذایی واکنش نشان ندهند، اما ممکن است واکنش منفی داشته باشد . قبل از این که این مکمل را بطور معمول استفاده کنید ، مقدار کمی از آن را روی پوست تست کنید.
شرایط موجود:اگر اختلالات خونریزی یا دیابت ، سنگ صفرا داشته باشید، زرد چوبه می تواند این شرایط را تشدید کند و یا با داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

منبع:مضرات زردچوبه

مضرات زردچوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *