نحوه ی تعیین رمز عبور برای حساب Administrator در سیستم لینوکس

نحوه ی تعیین رمز عبور برای حساب Administrator در سیستم لینوکس

شما می توانید با حساب Administrator تنظیمات سیستم را تغییر دهید و تغییرات لازم را در فایل های سیستمی اعمال کنید. صرفه نظر از نوع سیستم عامل, شما می توانید رمز عبور حساب Administrator را از طریق خط فرمان تغییر دهید. در سیستم ویندوز حساب Administrator به صورت پیش فرض غیر فعال است و برای تغییر رمز عبور شما باید ابتدا آن را فعال کنید سپس طبق مراحل مشخص شده پیش بروید.

مراحل

  1. قبل از انجام این کار از ریسک های آن مطلع شوید. سیستم عامل لینوکس طوری طراحی شده است که شما می توانید کارهایی که به حساب administrator احتیاج دارند را بدون وارد شدن به حساب administrator یا “root” انجام دهید. سخت پیشنهاد می شود اقداماتی که لازم است برای انجام دادنشان وارد حساب root شوید را بدون وارد شدن به حساب root , با فرمان sudo انجام دهید. از آنجایی که می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود در حساب root تغییر ایجاد کنید نیازی نیست برای حساب root رمز عبور تعیین کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید ادامه ی مطلب را مطالعه نمایید.
  1. Terminal را باز کنید. شما می توانید از طریق Terminal رمز عبور را تغییر دهید. شما می توانید Terminal را از نوار وظیفه یا با فشار دادن دکمه های Ctrl+Alt+T باز کنید.
  1. .sudo passwd را تایپ کنید و دکمه ی ↵ Enter را فشار دهید. اکنون از شما خواسته می شود رمز عبور کاربر را وارد کنید.
  1. رمز عبور جدید حساب root را وارد کنید. بعد از وارد کردن رمز عبور کاربر از شما خواسته می شود رمز عبور جدید حساب root را وارد کنید. برای تایید رمز عبور باید دوبار رمز عبور را وارد کنید. هنگامی که رمز عبور را تایپ می کنید نمی توانید آن را روی صفحه مشاهده کنید.

منبع : نحوه ی تعیین رمز عبور برای حساب Administrator در سیستم لینوکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *