چگونه بالن درست کنیم؟

چگونه با استفاده از شمع, بالن درست کنیم؟

چهار مرحله :

آماده سازی

درست کردن سبد بالن

ساخت قاب

متصل کردن و به پرواز درآوردن بالن

 

آیا تا به حال دوست داشته اید بالنی که خودتان درست کرده اید را در آسمان شب به پرواز در آورید؟ این کار آسان تر و ارزان تر از چیزی است که فکر می کنید! در این مقاله می توانید طریقه ی ساخت بالن با استفاده از پلاستیک, نی و چند عدد شمع تولد را مطالعه کنید.

 

مرحله ی اول : آماده سازی

 

 1. یک کیسه ی نازک و پلاستیکی پیدا کنید. پلاستیک باید روشن, نازک و شفاف باشد. از کیسه ی زباله استفاده نکنید زیرا ممکن است برای این کار بیش از اندازه سنگین باشد.

از پلاستیک های مواد غذایی استفاده نکنید. این پلاستیک ها برای این کار خیلی کوچک و سنگین هستند.

 

 1. پلاستیک را جلوی یک پنکه نگه دارید تا مطمئن شوید سوراخی روی سطح پلاستیک وجود ندارد. زمانی که پلاستیک را رو به روی پنکه نگه داشتید و پنکه را روشن کردید, پلاستیک باید مانند بالن باد شود. اگر سوراخی وجود داشت آن را با استفاده از یک نوار چسب بپوشانید.
وسایل مورد نیاز بالن
 1. اگر هدف دارید بالن را خارج از منزل پرواز دهید, قبل از این کار آب و هوا را بررسی کنید. هوا باید سرد باشد زیرا بالن در هوای گرم پرواز نمی کند. نباید بادی وجود داشته باشد زیرا حتی یک نسیم کوچک نیز جلوی پرواز بالن را می گیرد. بهترین زمان برای پرواز دادن بالن, صبح یا غروب می باشد. روز های سرد زمستان نیز بهترین زمان برای پرواز دادن بالن به آسمان هاست.

 

 1. اگر می خواهید درون منزل بالن خود را پرواز دهید, اتاق بزرگ و تقریبا خالی را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که اتاق به اندازه ی کافی فضا دارد و اطراف بالن فرش و پرده وجود ندارد. اگر بالن شما به یکی از وسایل خانه برخورد کند احتمال آتش گرفتن وجود دارد. برای این کار بهترین مکان درون منزل شما گاراژ می باشد.

 

 1. نزدیک خود یک سطل آب یا کپسول آتش نشانی قرار دهید. شما قرار است با آتش بازی کنید پس برای امنیت خود ممکن است به این لوازم احتیاج پیدا کنید.

 

مرحله ی دوم : درست کردن سبد بالن

 1. یک مربع 4 اینچی (10 سانتیمتر) را از یک ورقه ی آلومینیومی برش دهید. این قرار است سبد بالن شما باشد. گوشه های آلومینیوم تیز است, مراقب باشید.
ایجاد نقاط در ورقه آلومینیومی
 1. با استفاده از یک ماژیک, چهار نقطه درون مربع بکشید. هر نقطه باید 1 اینچ ( 2.54 سانتی متر) از گوشه ها فاصله داشته باشد. شما باید شمع هایتان را روی این نقطه ها قرار دهید.

 

 1. دو شمع تولد را بردارید و آنها را از وسط نصف کنید. با این کار بالن سبک تر می شود و راحت تر پرواز می کند.

 

 1. موم اطراف فیتیله ی شمع را برش دهید. خواهید دید که دو شمع شما فیتیله دارند و دو شمع دیگر خیر. با استفاده از تیغ یا چاقو موم اطراف شمع هایی که فیتیله یشان دیده نمی شود را ببرید تا به فیتیله برسید. در نهایت باید 4 عدد شمع کوچک تولد داشته باشید.
قرار دادن شمع ها
 1. انتهای هر یک از شمع ها را ذوب کنید و آنها را روی نقطه ها قرار دهید.

از یک فندک برای ذوب کردن انتهای شمع استفاده کنید. شمع را سر جای مورد نظر نگه دارید تا زمانیکه کاملا بچسبد. این کار را برای سه شمع دیگر نیز تکرار کنید.

 

 1. گوشه های مربع آلومینیومی را به اطراف خم کنید تا سبد بالن درست شود. مراقب باشید که هنگام انجام این کار به شمع ها ضربه نزنید. شمع ها به راحتی جدا می شوند. با این کار شمع هایی که ذوب می شوند به بیرون از ظرف نمیریزند.

 

مرحله ی سوم : ساخت قاب

 

 1. قسمتی که پلاستیک باز می شود را اندازه گیری کنید. با این کار اندازه ی قاب بالن نیز مشخص می شود.
اندازه گیری نی
 1. با توجه به طول اندازه گرفته شده, دو عدد نی برش بزنید. برای متصل کردن دو عدد نی, ابتدا باید انتهای یک نی را کمی برش دهید و نی دیگر را داخل آن قرار دهید و اطراف آن را چسب بزنید.

اگر از نی انعطاف پذیر استفاده می کنید, باید قسمت انعطاف پذیر نی را جدا کنید.

 

 1. نی ها را به حالت + روی هم قرار دهید. وسط هر نی را علامت بزنید و روی یکدیگر بگذارید.
چسباندن نی ها
 1. نی ها را با نوار چسب به هم بچسبانید. از چسب زیادی استفاده نکنید تا بالن سنگین نشود. بهترین چسب برای انجام این کار, چسب نواری باریک است.

 

مرحله ی چهارم : متصل کردن و به پرواز درآوردن بالن

 

 1. سبد بالن را روی نی ها قرار دهید. اگر از بالا نگاه کنید, سبد باید دقیقا وسط نی ها قرار گرفته باشد به طوریکه نی ها از میان شمع ها عبور کرده باشند. این خیلی مهم است زیرا اگر نی ها زیر شمع ها قرار بگیرند ممکن است از گرمای شمع, ذوب شوند. هم چنین به این روش وزن به صورت مناسب توزیع می شود.
چسباندن سبد
 1. سبد را با چسب به نی ها بچسبانید. به هر یک از بازو های قاب بالن چسب بزنید.
چسباندن نایلون بالن
 1. گوشه های پلاستیک را به نی ها متصل کنید. یک گوشه از پلاستیک را به یکی از نی ها چسب بزنید و این کار را برای دو طرف نی ها انجام دهید.
متصل کردن نخ بالن
 1. یک رشته نخ طولانی به قاب بالن متصل کنید. سمت دیگر نخ را می توانید به میز, صندلی یا هر چیز دیگری متصل کنید. این کار خیلی مهم است زیرا اگر این کار را انجام ندهید بالن شما پرواز می کند و از دسترس شما خارج می شود. برای این کار از یک نخ باریک و سبک استفاده کنید.

 

 1. بالن را روی سطح صاف قرار دهید و پلاستیک را بالا نگه دارید.

 

 1. شمع ها را روشن کنید. مراقب باشید تا شمع ها را به درستی روشن کنید و پلاستیک را نسوزانید. برای این کار بهتر است از یک چوب سبک و بلند استفاده کنید.
بالن
 1. تا زمانی که پلاستیک پر از هوا می شود, آن را بالا نگه دارید. این مرحله حدود یک دقیقه به طول می انجامد.

 

 1. بالن را پرواز دهید. در ابتدا بالن پرواز نخواهد کرد اما بعد از چند دقیقه, بالا میرود. مطمئن شوید که نخ دنباله ی آن را به جایی متصل کرده اید. بالن تا زمانی که شمع ها روشن هستند, پرواز خواهد کرد.

 

منبع : چگونه بالن درست کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *