بیوگرافی همایون شهنواز

همایون شهنواز یکی از نویسندگان و کارگردانان ایرانی است که در ۲۲ مرداد ۱۳۰۵ به دنیا آمد و آثاری چون سریال تلویزیونی «دلیران تنگستان»، «روزهای به یادماندنی» و فیلم سینمایی «شاه خاموش» را در کارنامه‌ی خود دارد. وی بیشتر به خاطر ساخت مجموعه دلیران تنگستان در سال ۱۳۵۰ به شهرت رسید.

بیوگرافی همایون شهنواز

ساخت سریال دلیران تنگستان

سریال دلیران تنگستان دربارهٔ تاریخ مبارزان رئیس‌علی دلواری، تنگستان، دشتی، دشتستان و بوشهر در جنوب ایران در مقابل امپراتوری بریتانیا است.
دلیران تنگستان، مجموعه‌ای تلویزیونی است دربارهٔ تاریخ مبارزان رئیس‌علی دلواری، تنگستان، دشتی، دشتستان و بوشهر در جنوب ایران در مقابل امپراتوری بریتانیا است و این سریال در ۱۴ قسمت و در طول دو سال از ۱۳۵۲–۱۳۵۰ به کارگردانی «همایون شهنواز» و تهیه‌کنندگی «ملک ساسان ویسی» ساخته شد و نخستین بار، در اسفندماه ۱۳۵۳ از تلویزیون ملی ایران به نمایش درآمد و پخش آن تا بهار ۱۳۵۴ ادامه داشت. مجموعه تلویزیونی دلیران تنگستان برداشت آزادی بود از کتاب «دلیران تنگستانی» «محمدحسین رکن زاده آدمیت». البته جدا از این برداشت آزاد، «همایون شهنواز» برای ساخت این اثر از ۱۱ کتاب ترجمه شده، ۷ کتاب ترجمه نشده و روزنامه‌های حبل‌المتین، عصر جدید و همچنین از ۱۱۰ فقره سند و ۱۸۰۰ قطعه عکس و یادداشت‌های رهبران و بازماندگان جنبش تنگستان به‌عنوان منابع اصلی استفاده کرد. این سریال دو بخش تاریخی را تحت پوشش قرارمی‌دهد؛ ابتدا به دوره کوتاه مبارزات «احمد تنگستانی» و چند سال بعد، به ادامه‌دهنده راه او، «رئیس‌علی دلواری» می‌پردازد.

در این سریال محمود جوهری، منوچهر فرید، اسماعیل داورفر، نعمت‌الله گرجی، ولی شیراندامی، عنایت‌الله شفیعی، مستانه جزایری، شهروز رامتین و … به ایفای نقش پرداختند.

سکونت در کانادا

همایون شهنواز و خانواده‌اش مدت‌هاست که در کشور کانادا اقامت دارند و مقیم این کشور هستند و خود ایشان مدام بین کانادا و ایران در حال رفت‌ و آمد بودند و در آخرین سفر خود به ایران پیگیر ساخت فیلم‌هایش و دریافت حق‌وحقوق پرداخت‌نشده‌اش از سازمان صداوسیما بوده است.
انفجار و آتش‌سوزی منزل همایون شهنواز
در روز شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۶ منزل همایون شهنواز به علت نشت گاز دچار انفجار و آتش‌سوزی شد. محمد ولی زاده، روزنامه‌نگار و دوست قدیمی وی در گفت‌وگویی با ایسنا ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: روز شنبه (پنجم اسفندماه) ایشان در منزلشان در خیابان ولی‌عصر تهران (چهارراه پارک‌وی) دچار حادثه شدند. ظاهراً علت این حادثه نشت گاز بوده و اتاق دچار انفجار شده است.
ابعاد حادثه به‌گونه‌ای بوده که پنجره طبقه چهارم به کوچه پرت شده و ازآنجایی‌که فرد دیگری در منزل نبوده، پس از آنکه همسایه‌ها متوجه شدند، با آتش‌نشانی تماس گرفته و ایشان به بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری منتقل‌شده است.

وضعیت سوختگی همایون شهنواز

شهنواز که به علت آتش‌سوزی منزلش دچار سوختگی ۸۰ درصد شده بود در اسفندماه ۱۳۹۶ تحت جراحی قرار گرفت و حال او تا بعد از عمل و حتی تا غروب خوب بود و پزشکان هم رضایت داشتند به‌طوری که طبق گفته پزشکان حتی مواردی که مربوط به عفونت‌های اولیه بود رفع شده بود با این وجود به دلیل ابتلای این کارگردان به بیماری دیابت کار پزشکان مقداری سخت شده است.

قرار بود شهنواز برای جراحی به بیمارستانی در آلمان منتقل شود که محمد ولی زاده بیان کرد: ما با یک شرکت هواپیمایی برای انتقال او به بیمارستانی در آلمان صحبت کرده بودیم اما به دلیل تحریم‌ها، سوخت این هواپیما تأمین نشد و ما مجبور شدیم رضایت دهیم تا این عمل در بیمارستان شهید مطهری انجام شود که البته عمل رضایت‌بخش و حال وی خوب بود.

در دوران بستری بودن همایون شهنواز در بیمارستان جمعی از اهالی سینما و صداوسیما و همچنین معاون وزیر بهداشت به عیادت وی رفتند.

بیوگرافی همایون شهنواز

فوت همایون شهنواز

شرایط جسمی همایون شهنواز پس از عمل جراحی حادتر شد و در ۱۵ اسفندماه ایست قلبی داشت که احیا شد. او تا شب قبل از فوتش هم شرایط مناسبی نداشت و درنهایت متأسفانه به دلیل شدت سوختگی در تاریخ چهارشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ درگذشت.

عوامل مجله ستاره ضایعه درگذشت همایون شهنواز را به خانواده وی تسلیت عرض نموده و برای آن عزیر علو درجات الهی را مسئلت می داریم.

روحش شاد

منبع:بیوگرافی همایون شهنواز

بیوگرافی همایون شهنواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *